Płaskurka jako odmiana pszenicy
Płaskurka jest odmianą pszenicy, która dała początek odmianom pszenicy durum i orkisz. Jest to rodzaj pszenicy, którego uprawa rozpoczęła się niemalże 10 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie. W czasach biblijnych stanowiła ona główny plon pól uprawnych. Mimo, iż jej popularność na chwile przygasła dzisiaj płaskurka wraca do łask. Swoją popularność buduje dzięki swoim niezaprzeczalnym właściwościom oraz składnikom odżywczym.
Dlaczego płaskurka jest wyjątkową odmianą pszenicy?
Poza swoimi cennymi właściwościami płaskurka jest również bardzo odporna na szkodniki i niedogodne warunki klimatyczne. Sprawia to, że jej uprawa jest możliwa bez stosowania sztucznych nawozów oraz pestycydów. Twarda łuska ziaren płaskurki chroni ją przed zanieczyszczeniami. Dzięki temu ziarna płaskurki są produktem całkowicie zdrowym i ekologicznym. Warto wiedzieć, że mąka z płaskurki zawiera duże więcej prozdrowotnego błonnika niż ta wykonana z tradycyjnej pszenicy.
Prozdrowotne właściwości płaskurki
O płaskurce mówi się, że jest prozdrowotnym zbożem. Cechuje ją wysoka zawartość białka oraz związków, które redukują cholesterol we krwi i równoważą poziom glukozy. Mąka wykonana z tego ziarna chroni układ krwionośny, a jej spożywanie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ponadto produkt ten wspomaga krążenie krwi, zwiększa odporność organizmu i ma pozytywny wpływ na cały układ pokarmowy. W składzie płaskurki znajduje się wiele cennych składników takich jak: wapń, fosfor, witamina E czy kwas pantotenowy. Jej spożywanie łagodzi objawy migreny, wspomaga procesy odchudzania, leczenie anemii, a także dodaje energii. Poza tym jest niesamowitą ochroną przed chorobami serca i doskonale spowalnia procesy starzenia się komórek. Jej spożywanie zalecane jest weganom, matkom karmiącym oraz osobom dbającym o linię.
Mąka z płaskurki w każdej kuchni
Mąka z płaskurki powinna zdecydowanie znaleźć się w każdej kuchni. Wykorzystuje się ją dokładnie w taki sam sposób jak zwykłą mąkę. Doskonale sprawdzi się w przygotowaniu ciasta, chleba czy makaronów. Ponieważ w kładzie tego typu mąki znajduje się duża ilość błonnika jest to produkt świetny do wyrobu makaronów. Jednak sprawdzi się również w wypiekaniu ciast. Z ziaren płaskurki można przygotować również kaszę i płatki musli. Po wcześniejszej obróbce doskonale smakuje jako składnik sałatek czy zup. Co ciekawe zupa z ziarnami płaskurki to jedna z tradycyjnych włoskich potraw, a płaskurka jest regionalnym produktem Toskanii.
Mąka z płaskurki marki BIONEST
Jako marka ceniąca sobie ekologię i zdrowie promujemy produkty, których spożywanie poprawia jakość życia. Jednym z takich produktów w naszej ofercie jest właśnie mąka z płaskurki. W jej produkcji bazujemy wyłącznie na ekologicznych ziarnach.