Pozytywne właściwości olejów roślinnych

Na polskim rynku znajdziemy wiele rodzajów olejów roślinnych. Każdy z nich niesie jakieś korzyści dla naszego zdrowia. Zdecydowanie najlepszym wyborem dla naszego zdrowia są oleje tłoczone na zimno – nierafinowane. Jednym z dobroczynnych dla zdrowia olejów jest olej rydzowy.

Olej rydzowy – jaki to rodzaj tłuszczu?

Wiele osób mylnie postrzega, iż olej rydzowy wytwarzany jest ze znanych nam doskonale rydzów. Nic bardziej mylnego. Olej rydzowy wytwarza się z nasion lnianki siewnej. Jest to roślina znana od wieków, której uprawa nie jest czymś skomplikowanym. Olej ten jest cennym składnikiem naszej diety, ponieważ ma wiele właściwości zdrowotnych. Cechuje go doskonały delikatny i orzechowy smak. W kuchni można go wykorzystać na wiele różnych sposobów.

olej rydzowy

Jakie cenne właściwości posiada olej rydzowy?

Dawniej olej rydzowy był bardzo mocno cenionym składnikiem w polskich kuchniach. Jednak później stracił swoją popularność. Dzisiaj produkt ten odzyskuje popularność. Bardzo mocno zachęcającym do spożywania oleju rydzowego czynnikiem jest jego skład. Jego 90 % to nienasycone kwasy tłuszczowe. Poza kwasami w oleju rydzowym znajdziemy składniki takie jak witaminy z grupy A, B oraz E. Składniki te mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę zdrowia i wyglądu.

Zastosowanie oleju rydzowego w kosmetologii

Olej rydzowy jest produktem popularnym nie tylko w kuchni. Ogromne zastosowanie ma również w kosmetologii. Jest to świetny produkt sprawdzający się w pielęgnacji skóry. Może być stosowany jako balsam, produkt do usuwania makijażu lub chroniący przed słońcem, a nawet jako olejek do masażu. Ciekawym zastosowaniem oleju rydzowego jest również stosowanie go jako odżywki na włosy.

olej rydzowy

Olej rydzowy w kuchni

Oczywiście olej rydzowy można wykorzystać również w kuchni. Doskonale sprawdzi się do smażenia potraw. Można używać go zarówno do smażenia tradycyjnego jak i na głębokim tłuszczu. Jego smak jest neutralny, dlatego nie wpłynie on na smak przyrządzanych potraw. Jest również świetny jako składnik dressingów do sałatek. Dodaje on gładkości i lekkości sosom. Olej rydzowy jest produktem o delikatnym smaku, dlatego warto stosować go w przepisach, które będą go uzupełniały, a nie przytłaczały.

BIONEST – producent olejów ekologicznych

BIONEST jest producentem ekologicznej żywności. W ofercie naszego sklepu znajdują się między innymi oleje roślinne tłoczone na zimno, których spożywanie przynosi wiele pozytywnych korzyści dla zdrowia. Specjalizujemy się w produkcji wysokiej jakości olejów zimno tłoczonych. Dbamy o to, aby surowce wykorzystywane w produkcji były starannie wyselekcjonowane.